You are using an old browser. Update your browser to the latest version for an optimal experience.

Delivery costs Article hero - Background texture
> Koszty dostaw w sklepie internetowym. Jak je zoptymalizować?

Koszty dostaw w sklepie internetowym. Jak je zoptymalizować?

06 novembre 2023 |

Share this article

Koszty dostaw w sklepie internetowym mają olbrzymie znaczenie. Mogą one zarówno zachęcić, jak i zniechęcić potencjalnego klienta a opcja darmowej dostawy jest często silnym argumentem używanym, aby przyciągnąć klientów. Dlatego w tym artykule omówimy, jakie konkretnie są koszty dostawy w sklepie internetowym i jak jest zoptymalizować. Jeżeli prowadzisz swój własny e-commerce, to serdecznie zapraszamy do lektury.

Jakie są średnie koszty dostaw w sklepie internetowym?

Wysokość opłaty za dostawę jest często czynnikiem decydującym o tym, czy klient dokona zakupu właśnie w Twoim sklepie. Dlatego na pierwszy rzut weźmy przeciętne koszty dostawy w sklepach internetowych.

Według raportu z 2020 roku stworzonego przez firmę Furgonetka, średnie koszty dostawy przesyłki przedpłaconej w Polsce wynoszą 15,66 zł dla małych i średnich sklepów internetowych i 10,61 zł dla dużych.

Choć od tego czasu minęły już 3 lata, daje to Ci punkt wyjścia, ustosunkowanie, do którego pozwoli Ci zyskać przewagę nad konkurencją.

Od czego zależą koszty dostaw w sklepie internetowym?

Zasadniczo można by powiedzieć, że koszty dostawy zależą od jednego czynnika – umowy, jaką podpiszesz z firmą kurierską. Jednak tutaj sytuacja już nie jest taka prosta.

Jak widać, chociażby po średnich cenach wysyłki, większe sklepy mają po prostu łatwiej. Dzieje się tak, gdyż obsługują one znacznie większą ilość klientów i mają silniejszą pozycję negocjacyjną.

Duży wpływ na koszty dostawy w sklepach internetowych ma również rozmiar paczek. W końcu firmy kurierskie specjalizują się zazwyczaj w małych przesyłkach i wyceniają dostawę w zależności od przewożonego gabarytu.

Cena będzie również zależeć bezpośrednio od firmy, z którą współpracujesz – każda firma wycenia swoje usługi inaczej. Jednak nie zawsze najtańsza opcja jest najlepsza – musisz zwrócić uwagę na preferencje swoich klientów, jak i na efektywność danej firmy w obszarze dostaw – często, usługi kurierskie sprawdzające się świetnie w jednym mieście mogą zawodzić w innym.

Ostatnim elementem wpływającym na cenę jest sposób odbioru. Koszty dostawy do domu będą różnić się od tych dla dostaw do paczkomatów, czy punktów odbioru. Warto jednak zadbać, aby Twój sklep oferował kilka opcji – szczególnie w Polsce, gdzie paczkomaty są jednym z najpopularniejszych rozwiązań w dużych aglomeracjach, w trakcie gdy odbiór w domu jest preferowany w mniejszych miejscowościach.

Jak zoptymalizować koszty dostawy w sklepie internetowym?

Wiesz już, jakie są średnie koszty dostawy w sklepach internetowych i od czego zależą. Przejdźmy więc do tego, jak je zoptymalizować.

Punktem wyjściowym powinno być pakowanie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, cena często zależy od gabarytu. Dzięki kompaktowemu pakowaniu produktów realnie zmniejszysz ich objętość, tym samym obniżając widocznie koszty dostawy.

Kolejną opcją jest korzystanie z usług kilku firm. Jest to tak czy tak konieczne – dzięki temu łatwiej trafić Ci w preferencje klientów. Ponadto możesz zaoferować klientom zarówno popularną, jak i tanią opcję, tym samym dając im możliwość oszczędzenia na dostawie i przekonując ich do zakupu.

Szczególnie na początku możesz rozważyć podpisanie umowy z brokerem kurierskim. Jest to poniekąd pośrednik, który zawiązuje korzystne umowy z firmami kurierskimi. Nie dość, że ogranicza to Twoje aspekty formalne (mniej faktur i umów), to na początku jest to o wiele bezpieczniejsze i bardziej opłacalne. W trakcie takiej współpracy dowiesz się, które firmy kurierskie są preferowane przez Twoich klientów i gdy już zrezygnujesz z usług brokera, podejmiesz świadomą, lepiej przemyślaną decyzję.

Optymalizacja kosztów zwrotu

Koszty dostawy nie towarzyszą Ci tylko przy przesyłce z Twojego sklepu internetowego do klienta, ale również w drugą stronę – przy zwrocie towaru. Dlatego optymalizacja zwrotów towarów jest równie ważna co samej dostawy do klienta.

Podstawową kwestią w tym wypadku jest koszt zwrotu – za wysoki może sprawić, że klient porzuci koszyk w sklepie, a za niski może być niekorzystny dla Ciebie. Najlepiej w tym wypadku oszacować ilość zwrotów na podstawie danych z przeszłości i dostosować koszty do częstotliwości zwracania towarów. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który ma znaczenie.

Koszty dostawy produktów z powrotem do magazynu będą zależeć również od umowy podpisanej z firmą kurierską. Dlatego wybierając oferty współpracy, musisz myśleć o obu tych procesach – firma, która oferuje korzystne koszty dostawy, może nie wypadać równie dobrze w przypadku zwrotów.

Landmark Global – Twoja zaufana firma logistyczna

Jeżeli szukasz skutecznego rozwiązania, na którym możesz polegać, wybierz nas – Landmark Global. Jesteśmy specjalistami w zapewnianiu usług kurierskich dla sklepów internetowych, dostarczającymi tysiące paczek na co dzień. Sprawna logistyka to klucz do sukcesu każdego sklepu e-commerce, a z nami masz pewność, że dostawy będą w dobrych rękach!

Podsumowanie

Jakie są koszty dostawy w sklepie internetowym? Przeciętne ceny dla małych i średnich sklepów wynoszą 15,66 zł a dla dużych sklepów 10,61 zł. Cena zależy w dużym stopniu od firmy, z którą podpisujesz umowę, rozmiaru paczek czy metody odbioru. Aby zoptymalizować koszta, najlepiej zacząć od kompaktowego pakowania produktów i skorzystać z usług kilku firm kurierskich. Pamiętaj, aby również zwrócić uwagę na ceny zwrotów – często stanowią one ważny procent kosztów dostaw.

Przeczytaj również: Sprzedaż cross-border – szansa w czasie lokalnego spowolnienia gospodarczego?

Related news

Article amazon

Amazon Marketplace i inne platformy – czy warto na nich sprzedawać?

Amazon Marketplace to największa na świecie platforma e-commerce, która wraz z innymi podobnymi platformami, takimi, jak Fruugo Marketplace czy Walmart Marketplace, oferuje detalistom dodatkowy rynek zbytu. Jednocześnie, platformy te mają często ściśle określone, wysokie wymagania co do sprzedawców, dlatego wiele biznesów wciąż obawia się wejścia na nie ze swoimi towarami. Jednak, w naszej opinii jest to błąd i warto sprzedawać na Amazon Marketplace i podobnych platformach. Dlaczego? Przekonaj się, czytając ten artykuł!

Article crossdock

Co to cross-docking? Jaki ma wpływ na branżę e-commerce?

Co to cross-docking? To nic innego jak metoda dostarczania towaru polegająca na pominięciu etapu magazynowania. W ramach cross-docking produkty przechodzą przez magazyn, jednak nie zostają tam na długo – od razu są przygotowywane do dalszej wysyłki do klienta. Chcesz dowiedzieć się więcej i poznać zalety i wady cross-dockingu? Świetnie – w takim razie czytaj dalej!


Cross border sales

Sprzedaż cross-border – szansa w czasie lokalnego spowolnienia gospodarczego?

Widoczne obecnie spowolnienie gospodarcze jest olbrzymim wyzwaniem dla wielu firm, w tym sprzedawców internetowych. Choć kryzys wydawać się może czymś negatywnym, te biznesy, które poradzą sobie z nim najlepiej, nie tylko nie stracą na spowolnieniu, ale również mogą zyskać i błyskawicznie się rozwinąć. Dlatego w tym artykule skupiamy się na sprzedaży cross-border i odpowiadamy na pytanie: czy jest to dobra strategia na przezwyciężenie lokalnego spowolnienia gospodarczego? Zapraszamy do lektury.