You are using an old browser. Update your browser to the latest version for an optimal experience.

Cross border sales Article hero - Background texture
> Sprzedaż cross-border – szansa w czasie lokalnego spowolnienia gospodarczego?

Sprzedaż cross-border – szansa w czasie lokalnego spowolnienia gospodarczego?

15 November 2023 |

Share this article

Widoczne obecnie spowolnienie gospodarcze jest olbrzymim wyzwaniem dla wielu firm, w tym sprzedawców internetowych. Choć kryzys wydawać się może czymś negatywnym, te biznesy, które poradzą sobie z nim najlepiej, nie tylko nie stracą na spowolnieniu, ale również mogą zyskać i błyskawicznie się rozwinąć. Dlatego w tym artykule skupiamy się na sprzedaży cross-border i odpowiadamy na pytanie: czy jest to dobra strategia na przezwyciężenie lokalnego spowolnienia gospodarczego? Zapraszamy do lektury.

Sprzedaż cross-border: definicja

Sprzedaż cross-border w Polsce często nazywana jest po prostu ekspansją zagraniczną. Jej istota jest prosta – polega ona na oferowaniu i dostarczaniu produktów na rynku międzynarodowym.

Ekspansja zagraniczna wiąże się nie tylko z oferowaniem produktów na rynek zagraniczny, ale również z przygotowaniem całego zaplecza pod takie działania. Oznacz to podpisanie umowy z firmą logistyczną, czy zadbanie o wsparcie klientów z zagranicznych rynków w ich ojczystym języku. Jednak, mimo tych dodatkowych wyzwań, strategia ta może zapewnić Twojej firmie wiele korzyści.

Korzyści płynące ze sprzedaży cross-border

Ustaliliśmy już, że sprzedaż cross-border ma sporo plusów, jednak jakie są one dokładnie? Zerknij na naszą listę, aby się przekonać!

  • Poszerzenie grona klientów – otwarcie na nowe rynki oznacza otwarcie na nowych klientów, a tym samym dotarcie do znacznie szerszego grona odbiorców. A wraz z większą ilością osób odwiedzających Twój sklep rośnie…sprzedaż.

  • Dywersyfikacja biznesu – dywersyfikacja jest niezwykle ważna, w końcu pomaga Ci uniknąć konsekwencji mniejszego popytu na konkretny typ produktów. Jednak nieraz ciężko ją osiągnąć, jeżeli celujesz w podobny typ klienta. Dzięki sprzedaży cross-border wychodzisz na zagraniczne rynki, które rządzą się innymi prawami i tym samym umożliwiają zdywersyfikowanie asortymentu. Ponadto takie rozłożenie źródeł dochodu sprawiają, że słabiej odczuwasz konsekwencje lokalnych kryzysów gospodarczych.

  • Większe zarobki – kraje różnią się zamożnością, a tym samym marżą, jaką możesz pobierać od swoich produktów. Dzięki wyjściu na rynki zagraniczne, szczególnie zachodnie, możesz zarobić więcej – klienci zagraniczni będą w stanie zapłacić wyższą kwotę za te same produkty.

  • Możliwość wypełnienia niszy – bardzo możliwe jest, że produktów oferowanych przez Twój sklep na rynku zagranicznym po prostu…nie ma. Dzięki temu, prowadząc sprzedaż cross-border automatycznie wchodzisz na rynek gdzie popyt na Twoje dobra będzie wysoki. Nie działa to, co prawda, w przypadku każdej branży, ale jeśli odpowiednio przeanalizujesz interesujące Cię rynki, to na pewno znajdziesz taki, na który wejście z Twoimi produktami będzie po prostu łatwiejsze – bardzo możliwe, że nawet prostsze niż na rynek krajowy.

Wyzwania związane z prowadzeniem sprzedaży cross-border

Wiesz już jakie korzyści płyną ze sprzedaży cross-border, skupmy się teraz na wyzwaniach. Tak jak wspominaliśmy, wyjaśniając, czym jest ekspansja zagraniczna, głównym problemem jest zbudowanie identycznej struktury firmy w warunkach zagranicznych: od strony poczynając, na logistyce kończąc. To prowadzi do pomniejszych wyzwań, które musisz przezwyciężyć, aby osiągnąć sukces, takich jak:


  • Długie czasy dostawy – długi czas dostawy to jedna z najczęstszych przyczyn porzucania koszyków w sklepie internetowym przez klientów. Równocześnie, jest to jedno z największych wyzwań przy sprzedaży cross-border. W końcu z dnia na dzień nie założysz centrów logistycznych na rynku, na który dopiero wchodzisz. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest zdecydowanie się na outsourcing firmy logistycznej. Ponadto warto zadbać o optymalizację pozostałych procesów – w końcu im prędzej zamówienia zostaną skompletowane i spakowane, tym szybciej trafią do klientów.

  • Marketing zagraniczny – wchodząc na nowy rynek, wiesz o nim niewiele…albo nic. Schematy z rynku w Polsce często nie będą miały odzwierciedlenia na rynku czeskim, francuskim czy niemieckim. Musisz nauczyć się, jak docierać do nowej grupy docelowej. Warto tu postawić na współpracę z lokalnym specjalistą, zorientowanym i doświadczonym w marketingu na rynku, na który dokonujesz ekspansji.

  • Wsparcie klienta i zwroty – kolejnym ważnym elementem jest zapewnienie klientom odpowiedniego wsparcia i umożliwienie łatwego nadawania zwrotów. W wypadku tego pierwszego warto zdecydować się na lokalną współpracę, chyba że wchodzisz na rynek, na którym konsumenci przyzwyczajeni są do outsourcingu w działach wsparcia klienta (np. Wielka Brytania). Jeżeli chodzi o zwroty, koniecznie zadbaj o adres zwrotny w kraju docelowym – jeżeli klient zobaczy adres zagraniczny, to może obawiać się wysokich kosztów zwrotu a tym samym zniechęcić się do dokonywania zakupów w Twoim sklepie w przyszłości.

Czy sprzedaż cross-border jest odpowiedzią na lokalne spowolnienie gospodarcze?

Mając już całą konieczną wiedzę na temat sprzedaży cross-border, przejdźmy do konkluzji – tak, jest to skuteczne metoda walki z lokalnym spowolnieniem gospodarczym.

Dzięki dywersyfikacji dochodów na nowe rynki i zróżnicowaniu asortymentu możliwemu dzięki ekspansji zagranicznej możesz spokojnie zneutralizować efekty lokalnego spowolnienia gospodarczego. Pamiętaj jednak, że początkowe koszta będą często wysokie – w końcu musisz zainwestować w dział wsparcia, marketing dostosowany do potrzeb klientów na nowym rynku i zbudować cały łańcuch logistyczny. Jednak jest to inwestycja, która się zwraca – zarówno w dobie lokalnego kryzysu, jak i po jego zakończeniu. W końcu lojalni klienci zagraniczni zostaną z Twoją firmą nawet po tym, jak spowolnienie gospodarcze minie.

Czy spodobał Ci się ten artykuł? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj inne nasze wpisy, np. Koszty dostaw w sklepie internetowym. Jak je zoptymalizować?